UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

WYDARZENIA

W wyborach samorządowych w 2018 r. na skutek interwencji Kancelarii doszło do pozytywnego rozstrzygnięcia sprawy wyborczej przez Sąd Apelacyjny w Szczecinie na rzecz jednego z kandydatów na burmistrza w wyborach samorządowych.

Sprawa była prowadzona w trybie przepisu art. 111 §  1 Kodeksu wyborczego

Zgodnie z przepisem art. 111 §  1 Kodeksu wyborczego kandydatowi lub pełnomocnikowi wyborczemu przysługują określone środki ochrony prawnej w razie rozpowszechniania na temat kandydata w jakiejkolwiek formie agitacji wyborczej nieprawdziwych informacji.

Sprawa taka jest rozpoznawana w sposób ekspresowy. Wniosek w sprawie przez sąd okręgowy rozpoznawany jest w ciągu 24 godzin, na postanowienie sądu przysługuje w ciągu 24 godzin zażalenie do sądu apelacyjnego, który sprawę również musi rozpoznać w ciągu 24 godzin.

 Ewa Kosowska-Czapla.

  Radca prawny/ Doradca restrukturyzacyjny

Kategoria:

Miło nam poinformować, iż w dniu 25 października 2018 r. Kancelaria MKC LEGAL reprezentowana przez radcę prawnego Ewę Kosowską-Czapla brała udział w wydarzeniu organizowanym przez Dom Nobla w Szczecinie, poświęconym pamięci noblisty Willy Brandta. Współorganizatorami wydarzenia była Szczecińska Szkoła Wyższa Collegium Baltium oraz Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie.

Sylwetkę noblisty przybliżał szczeciński politolog dr Janusz Jartyś. Wydarzenie przeplatane było utworami muzycznymi najwspanialszych światowych kompozytorów (m.in. Jan Sebastian Bach, Ludwig van Beethoven,  Edward Grieg, Fryderyk Chopin), które wykonywane były przez uczniów szkoły muzycznej.

W swojej politycznej karierze Willy Brandt (a właściwie Karl Herbert Frahm) pełnił takie funkcje jak: burmistrz Berlina, minister spraw zagranicznych i w końcu kanclerz Niemiec.

Willy Brandt w sposób szczególny przyczynił się do budowy stosunków międzynarodowych pomiędzy Polską, a Niemcami, a także w działaniach mających na celu utrzymanie pokoju. W czasie jego rządów doszło między innymi do zawarcia:

- układu o normalizacji wzajemnych stosunków z ZSRR.

- układu z Polską.

Dzięki jego staraniom Niemcy zostały przyjęte do ONZ.

Polacy szczególnie doceniają jego gest pojednania, gdy podczas wizyty w grudniu 1970 w Warszawie oddał hołd ofiarom getta klękając pod Pomnikiem Bohaterów Getta.

Gest ten  stał się symbolem zapoczątkowanej przez Willy Brandta nowej polityki otwarcia na oddzielone wówczas "żelazną kurtyną" państwa wschodniej Europy i jednym z moralnych fundamentów Republiki Federalnej.

Za politykę wschodnią RFN Willy Brandt otrzymał w 1971 r. Pokojową Nagrodę Nobla.




Berlin, Warszawa, Poznań, dnia 31.10.2018

Ewa Kosowska-Czapla

Radca Prawny / Doradca restrukturyzacyjny

Kategoria:

Spory korporacyjne w spółkach

 

W dniach 12-15.10.2017 r. radca prawny Ewa Kosowska-Czapla uczestniczyła w ogólnopolskiej konferencji „Spory korporacyjne i odpowiedzialność w spółkach”.

Wydarzenie organizowane było przez Krajową Izbę Radców Prawnych.

 

Tematyka szkolenia objęła takie zagadnienia jak:

  • zaskarżanie uchwał,
  • wyłączenie wspólnikaze spółki osobowej i spółki z o.o.,
  • rozwiązanie spółkiosobowej i spółki z o.o przez sąd,
  • odpowiedzialnośćczłonków organów spółek kapitałowych,
  • odpowiedzialnośćza zobowiązania spółek osobowych, ze szczególnym uwzględnieniem spółki partnerskiej.

 

Podczas szkolenia omówionych zostało wiele zagadnień praktycznych, w szczególności omówione zostały możliwości działania, a także sposoby obrony przy określonego rodzaju sporach prawnych.

Kancelaria prowadzi szereg postępowań związanych ze sporami korporacyjnymi. Jedno z orzeczeń, w których  Kancelaria  odniosła sukces przed  Sądem Najwyższym  w sprawie o wyłączenie wspólnika ze spółki komandytowej, zostało przedstawione na szkoleniu jako najbardziej znaczące w bieżącym orzecznictwie sądowym dotyczącym tematyki wyłączenia wspólnika (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 8 września 2016 r., sygn. akt CSK 781/15).

W procesie Kancelaria zapobiegła  wyłączeniu wspólnika ze spółki, w sytuacji gdy pozostali wspólnicy podnosili wobec komandytariusza bezzasadny zarzut braku lojalności. Sąd Najwyższy podkreślił wyjątkowość zastosowania instytucji wyłączenia wspólnika „Żądanie wyłączenia wspólnika, jako jedyny przewidziany przez prawo sposób przymusowego usunięcia wspólnika ze struktury organizacyjnej spółki, z woli pozostałych wspólników, powinno być traktowane, jako środek ostateczny. Jest to sankcja za destrukcyjne dla spółki niewykonanie lub nienależyte wykonanie obowiązków wynikających ze stosunku członkostwa, a także za zaistnienie po stronie wspólnika innych okoliczności, sprzecznych z treścią tego stosunku i niekorzystnych dla spółki.”.

Szczególnie interesującym wykładem był wykład poświęcony tematyce zaskarżania uchwał. Prelegent szczegółowo omówił instytucje nieważności uchwały, nieistnienia uchwały, a także przesłanki umożliwiające uchylenie uchwały. Omówiona została uchwała Sądu Najwyższego z dnia 18 września 2013 r., III CZP 13/13 zgodnie z którą:

  1. Wyrok sądu stwierdzający nieważność sprzecznej z ustawą uchwaływspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub uchwały walnego zgromadzenia spółki akcyjnej ma charakter konstytutywny.
  1. Uchwały zarządu, rady nadzorczej i komisji rewizyjnej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz uchwały zarządu i rady nadzorczej spółki akcyjnej podlegają zaskarżeniu w drodze powództwa o ustalenie (art. 189 k.p.c. w związku z art. 58 k.c.).

 

Prelegent zwrócił uwagę, że teza pierwsza uchwały spotkała się ze stanowczą dezaprobatą ze strony doktryny prawa. Stąd kwestia charakteru wyroku w sprawie stwierdzenia nieważności uchwały być może będzie jeszcze przedmiotem orzeczenia Sądu Najwyższego.

Z kolei odnośnie odpowiedzialności członków zarządu warto zwrócić uwagę na najnowszy wyrok Sądu Najwyższego w tej tematyce z dnia 13 kwietnia 2017 r., I CSK 286/16 zgodnie z którym „Odpowiedzialność członków zarządu spółki z o.o. na podstawie art. 299 KSH ma charakter odszkodowawczy. Jest to deliktowa odpowiedzialność własna członków zarządu za dopuszczenie do obniżenia potencjału majątkowego spółki, powodującego niemożność wyegzekwowania zobowiązań spółki z o.o. z jej majątku. Ponoszą ją osoby będące członkami zarządu spółki w czasie powstania i istnienia zobowiązania, a ściślej rzecz ujmując - w czasie powstania i istnienia podstawy tego zobowiązania. Nie ma przy tym znaczenia, czy bezskuteczność egzekucji z majątku spółki miała miejsce w czasie pełnienia przez nich funkcji członków zarządu czy też w okresie po ich odwołaniu.”

Tym samym ułatwiono wierzycielom dochodzenie roszczeń od członków zarządu.

 

                  Ewa Kosowska-Czapla

Radca Prawny / Doradca restrukturyzacyjny

 

Szczecin dnia 23.10.2017 r.

Kategoria:

Miło mi poinformować, iż w dniu 14 listopada 2018 r. brałam udział w Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej "Filozoficzne Aspekty Prawa Karnego: Wielkie Nazwiska w Nauce Filozofii i Prawa Karnego w XX i XXI" wieku organizowanej przez Koło Naukowe Prawa Karnego Materialnego działające na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Celem konferencji było stworzenie unikatowej w skali kraju przestrzeni do rozważań nad filozofią prawa karnego oraz wzajemnym oddziaływaniem na siebie filozofii i prawa karnego. Podczas konferencji omówione zostały zagadnienia filozoficzno-prawne takich myślicieli jak między innymi: Douglas Husak, Ingeborg Puppe, Leon Petrażycki czy Juliusz Makarewicz.

Wygłosiłam referat o tytule „Humanitaryzm oświeceniowy a filozofia personalistyczna w prawie karnym – Cesare Beccaria i Karol Wojtyła”.  

Zachęcam do obejrzenia prezentacji: https://www.youtube.com/watch?v=UFsBEk2Ul4c

 

Szczecin, 23.02 2019 r.

Kategoria: