UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Miło nam poinformować, iż w dniu 25 października 2018 r. Kancelaria MKC LEGAL reprezentowana przez radcę prawnego Ewę Kosowską-Czapla brała udział w wydarzeniu organizowanym przez Dom Nobla w Szczecinie, poświęconym pamięci noblisty Willy Brandta. Współorganizatorami wydarzenia była Szczecińska Szkoła Wyższa Collegium Baltium oraz Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie.

Sylwetkę noblisty przybliżał szczeciński politolog dr Janusz Jartyś. Wydarzenie przeplatane było utworami muzycznymi najwspanialszych światowych kompozytorów (m.in. Jan Sebastian Bach, Ludwig van Beethoven,  Edward Grieg, Fryderyk Chopin), które wykonywane były przez uczniów szkoły muzycznej.

W swojej politycznej karierze Willy Brandt (a właściwie Karl Herbert Frahm) pełnił takie funkcje jak: burmistrz Berlina, minister spraw zagranicznych i w końcu kanclerz Niemiec.

Willy Brandt w sposób szczególny przyczynił się do budowy stosunków międzynarodowych pomiędzy Polską, a Niemcami, a także w działaniach mających na celu utrzymanie pokoju. W czasie jego rządów doszło między innymi do zawarcia:

- układu o normalizacji wzajemnych stosunków z ZSRR.

- układu z Polską.

Dzięki jego staraniom Niemcy zostały przyjęte do ONZ.

Polacy szczególnie doceniają jego gest pojednania, gdy podczas wizyty w grudniu 1970 w Warszawie oddał hołd ofiarom getta klękając pod Pomnikiem Bohaterów Getta.

Gest ten  stał się symbolem zapoczątkowanej przez Willy Brandta nowej polityki otwarcia na oddzielone wówczas "żelazną kurtyną" państwa wschodniej Europy i jednym z moralnych fundamentów Republiki Federalnej.

Za politykę wschodnią RFN Willy Brandt otrzymał w 1971 r. Pokojową Nagrodę Nobla.
Berlin, Warszawa, Poznań, dnia 31.10.2018

Ewa Kosowska-Czapla

Radca Prawny / Doradca restrukturyzacyjny

Kategoria: