UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

W przypadku wygranej sprawy frankowej przeciwko bankowi Sąd może zasądzić od Banku wszystkie płatności, które były zapłacone z tytułu nieważnej umowy o kredyt.

często będą to dość wysokie kwoty, a co z powyższym związane pojawia się pytanie od kiedy należy liczyć odsetki w przypadku braku zapłaty tych kwot przez bank.

W ocenie Kancelarii takie odsetki powinny być liczone od dnia wezwania banku do zapłaty tych należności, a zatem od zdarzenia, które poprzedza wniesienie pozwu w sprawie.

Sprawy frankowe trwają około 2 lat, stąd istotne jest, aby odsetki były liczone już od dnia wezwania, o którym była mowa wcześniej.

Niestety w ostatnim czasie pojawiła się uchwała Sądu Najwyższego, której nadano moc zasady prawnej, że odsetki należy liczyć od dnia złożenia w procesie odpowiedniego oświadczenia. Takie oświadczenie składane jest przed Sądem praktycznie pod sam koniec postępowania przed Sądem I instancji.

Ta niekorzystna uchwała jest w naszej ocenie niezgodna z interesem konsumentów i powinna zostać podważona.

Sam Sąd najwyższy skierował już zapytanie do TSUE o zgodność z prawem tej uchwały.

Mamy nadzieję, że uchwała ta zostanie uznana za sprzeczna z prawem i odsetki będą mogły być liczone w sposób postulowany przez kancelarię.

 

Ewa Kosowska-Czapla

radca prawny

Kategoria: