UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

W ostatnim czasie polskie sady zostały wręcz zalane sprawami frankowymi. Klienci banków domagają się uznania, że ich umowy o kredyt frankowy są nieważne lub domagają się wpłaty wszystkich wpłaconych rat kredytowych.

Na podstawie art. 3851 § 1 k.c. za niedozwolone (abuzywne) klauzule umowne mogą być

uznane takie postanowienia umowy, które nie są uzgodnione indywidualnie, kształtują prawa i

obowiązki konsumenta w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami, rażąco naruszają jego interesy oraz nie są to postanowienia, które określają główne świadczenia stron, w tym wynagrodzenie, chyba że takie postanowienia są sformułowane w sposób niejednoznaczny.

W umowach dotyczących zaciągnięcia kredytu, w których następowało odesłanie do innej waluty, przede wszystkim do franka szwajcarskiego algo poprzez wskazanie kwoty kredytu w tej walucie, albo poprzez indeksację do tej waluty, to jest wskazanie równowartości, często mieliśmy do czynienia z niedozwolonymi klauzulami umownymi.

W procesie sądowym Sąd badając sprawę ważności takiej umowy bada wszystkie postanowienia umowy z konsumentem pod tym kątem.

W związku ze stwierdzeniem nieważności umowy wszelkie wpłacone raty pozostają do zwrotu.

Nasza kancelaria po przesłaniu do nas Państwa umowy o kredyt jest w stanie określić, które z postanowień umownych mogą być uznane za niedozwolone i powodujące nieważność umowy.

Z poważaniem

Ewa Kosowska-Czapla

radca prawny

Kategoria: