W ostatnim czasie coraz więcej Banków decyduje się na wystosowanie do klientów kancelarii propozycji ugodowych w sporach frankowych toczących się przed Sądem.
Pierwsza propozycja zazwyczaj stanowi punkt wyjścia do negocjacji, zaś po jej otrzymaniu Kancelaria w sposób szczegółowy dokonuje analizy z punktu widzenia finansowego, czy nadal korzystne jest prowadzenie postępowania Sądowego, czy też polubowne zakończenie sprawy.
Na skutek rozwiązania w zasadzie wszelkich wątpliwości orzeczniczych w sprawach tzw. kredytów frankowych obecnie ponad 98% spraw kończy się w sposób korzystny dla Kredytobiorców, tym samym aby ugoda była korzystna winna w zasadzie pokrywać się z roszczeniami pieniężnymi dochodzonymi przez konsumentów w sporach sądowych. Należy pamiętać bowiem, że z uwagi na liczne obłożenie referatów Sądów sprawa w I Instancji toczy się standardowo około 2-3 lat (w większych miastach trwa to jeszcze dłużej) – tym samym roszczenie odsetkowe Kredytobiorcy zwiększa się z dnia na dzień i często po zakończeniu całego procesu opiewa na bardzo wysokie kwoty, które to Bank musi oddać oprócz pierwotnego żądania pieniężnego. W przypadku zawarcia ugody konsument rezygnuje z dalszych odsetek, z czego Banki doskonale sobie zdają sprawę. A zatem często na pierwszy rzut oka korzystna oferta Banku, po przeanalizowaniu jej przez Kancelarię okazuje się niewspółmierna do tego, co Kredytobiorca odzyska po prawomocnym wyroku Sądowym.
Jednak należy wskazać także plusy ugód frankowych, którymi niewątpliwie jest przede wszystkim czas, w którym sprawę w sposób polubowny można zakończyć w zasadzie w przeciągu miesiąca, a także najbardziej prozaiczna kwestia jaką jest zdrowie Klientów.
PODSUMOWANIE: Do każdej propozycji ugodowej należy podchodzić w sposób indywidualny, należy pamiętać bowiem, że zazwyczaj pierwsza propozycja ze strony Banku tylko pozornie może wydawać się bardzo korzystna. Tylko i wyłącznie analiza prawna Kancelarii pozwala na rzetelne zobrazowanie takiej ugody pod kątem ekonomicznym. Proces sądowy pozwala w pełni bowiem zaspokoić roszczenia Kredytobiorców, zaś odsetki ustawowe za kilka lat procesu często rekompensują niedogodności Klientów.